Tu i teraz

Konsultacje psychopedagogiczne

Życie w rodzinie i z rodziną bywa nieprzewidywalne, czasem bardzo radosne, czasem bywają trudniejsze momenty, a czasem jest spokojnie i „normalnie”. Te trudności, które możemy napotkać będąc z naszymi bliskimi są różnorodne, zdarzają się też takie, z którymi nie jesteśmy w stanie poradzić sobie bez zewnętrznego wsparcia. Jeśli poczujemy, że pojawił się kryzys w naszej rodzinie, że ciężko nam jest znaleźć rozwiązanie warto poszukać pomocy.  Konsultacje angażują część bądź całą rodzinę oraz pomagają wspólnie poszukać sposobów na powrót do rodzinnej równowagi.

Czym jest Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach?

TSR to terapia bez analizy przyczyn. Bez rozpamiętywania przeszłości. Energia „idzie” w szukanie rozwiązań problemów. Skupianie się na teraźniejszości i przyszłości. TSR pomaga budować wizję dobrego życia i stawiać konkretne cele.

Jak wyglądają konsultacje psycho-pedagogiczne ?

Podczas konsultacji skupiamy się na wyzwaniach wychowawczych z jakimi mogą mierzyć się rodzice, staramy się ich wspierać oraz szukać rozwiązań.

 Kiedy w rodzinie pojawiają się trudności, cała rodzina się z nimi mierzy, co może wpływać na rozwój dzieci, zatem celem konsultacji jest także polepszenie oraz umocnienie więzi rodzinnych. Zdrowe kontakty między członkami rodziny wpływają pozytywnie na komunikację oraz zmniejszają szansę na pojawienie się trudności w przyszłości.

Ważnym elementem konsultacji jest oparcie naszej pracy na metodzie Kids’ skills oraz na podejściu terapeutycznym skoncentrowanym na rozwiązaniach (Solution focused brief therapy). Z założenia wzmacniamy rodzinę, bazujemy na zasobach rodziny i w centrum stawiamy dziecko – które nie może być delegatem problemów rodzinnych.

Kwestie organizacyjne:

Na pierwszej konsultacji  rodzic lub rodzice, mówią o sobie oraz opowiadają o trudności z jaką zgłosili się na rozmowę. Dzięki temu Specjalista nabywa wstępnego obrazu Klientów oraz ich sytuacji. W trakcie pierwszego spotkania omawiany jest także Kontrakt, czyli umowa między Klientami a specjalistą, jasno określająca ramy konsultacji, koszty, częstotliwość spotkań (czasem także ich ilość), metody odwoływania sesji oraz umawiania się. Specjalista omawia go wraz z Klientami, uzgadnia szczegóły i odpowiada na wszelkie pytania związane z konsultacjami. Pozwala to na otwartość komunikacji i świadomość przebiegu procesu konsultacji  i jak on wygląda. Jest to niezbędne do dalszej, efektywnej pracy.

Kiedy warto skorzystać z konsultacji ?

Jeśli czujemy, że w naszej rodzinie pojawiają się ciągłe konflikty, mamy trudności natury wychowawczej, chcemy poprawić swoje kompetencje rodzicielskie, nie dogadujemy się z naszymi dziećmi (lub odwrotnie – z naszymi rodzicami), mamy trudności w komunikacji, wydarzyło się coś, co wpłynęło na dynamikę rodziny (śmierć, przeprowadzka, zaskakujące decyzje, itp.) lub występują jakiekolwiek konflikty dotyczące członków rodziny

i wpływające na nich – w każdej z tych sytuacji warto rozważyć terapię rodzinną. Jest ona sposobem nie tylko na wsparcie rodziców w trudnościach wychowawczych, ale także możliwością na naprawę więzi między członkami, wypracowanie zdrowych metod komunikacji oraz wzajemnego zrozumienia i empatii w rodzinie.

Zapisz się do naszych specjalistów:

zespół

Weronika Wieczorek

Pedagożka, specjalistka poradnictwa psycho-pedagogicznego i rodzinnego, trenerka TUS