Na czym polega metoda Kids' Skills?
Kids’ Skills to metoda pracy z dziećmi i młodzieżą opracowana przez fińskiego psychiatrę dziecięcego, Bena Furmana. Skuteczność metody opiera się na jej prostocie i nieinwazyjnym charakterze. Jej celem jest pomaganie dziecku w uczeniu się umiejętności, dzięki którym przezwycięża swoje problemy. Pracując metodą Kids’ Skills zmianę opieramy na mocnych stronach i potencjałach. Szukamy wyjątków potwierdzających w życiu dziecka obecność mocy i siły.
Więcej o metodzie:
„Dam Radę!” to metoda oparta na współpracy dziecka i dorosłego, który pomaga mu przezwyciężyć problemy emocjonalne i behawioralne. Dzięki oparciu toku postępowania w pracy z dzieckiem na Podejściu Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, metoda „Dam Radę!” wspiera pozytywne elementy zachowania dziecka i pomaga mu z niewielkim udziałem dorosłego, zrealizować pracę nad zmianą problemowego zachowania. Jest uporządkowana w postaci kolejnych kroków, dopasowanych do dziecięcego rozumienia świata i właściwych dla dzieci sposobów przezwyciężania problemów.
Na metodę „Dam Radę!” składa się kilka etapów:
- Ustalenie umiejętności do nauczenia się przez dziecko,
- Zbudowanie systemu wsparcia dla zdobywania umiejętności,
- Zbadanie pozytywnych skutków zdobycia umiejętności,
- Zaplanowanie kroków dla rozwinięcia umiejętności,
- Wcielanie kroków w życie,
- Dbanie o radzenie sobie z trudnościami w czasie zdobywania umiejętności,
- Świętowanie wraz z dzieckiem postępów w osiąganiu umiejętności, na co dzień i po zakończeniu pracy.
Czas i forma spotkań
Ilość i częstotliwość spotkań z terapeutą dostosowujemy do wieku, potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci. Zazwyczaj proces trwa od 5 do 10 spotkań. Zaletami “Kids’ Skills – Dam Radę” są z pewnością jego prostota oraz możliwość zaangażowania w program rodziców i opiekunów dzieci. Dzięki temu mają Państwo szansę na poznanie zasad tej metody i późniejsze wielokrotne korzystanie z niej w celu wspierania rozwoju swoich dzieci. Przed pierwszym spotkaniem z dzieckiem 50 min spotkanie z rodzicem w celu zebrania wywiadu. Na wywiad rodzic przychodzi samodzielnie.
Spotkania trwają 50 minut i są podzielone na 2 części:
- terapeuta pracuje z dzieckiem nad nowymi umiejętnościami,
- terapeuta wraz z dzieckiem przedstawia rodzicom / opiekunom informacje o postępach w projekcie.
Zapisz się do naszych specjalistów:
Ewa Dziemdziora
Psycholożka